PAKPAK.CZ - články a online kurzy pro fotografy

ZPS X, opice a zodpovědnost

06. 10. 2016 | Ing. Pavel Kristián

Začnu od prostředka: Ve vydavatelství Zoner Press jsme vydali (skvělou) knihu o tom, jak ovládat své emoce. Anglický psychiatr Steve Peters v ní předkládá srozumitelný model fungování lidského mozku. Ukazuje, proč někdy podléháme emocím, proč se naše rozvaha v nejrůznějších situacích od řízení auta až po komunikaci s partnerem opožďuje za impulzivním chováním. Kniha se jmenuje Paradox šimpanze, protože v nás neustále soupeří „stará“ část mozku, která se chová jako šimpanz, s vývojově „novější“ člověčí částí. Proč to pletu dohromady se ZPS X? Protože jsem se i díky knize naučil, jak s šimpanzem v sobě vycházet. To znamená, že nebudu nad ZPS X ani lámat hůl, ani nepříčetně výskat radostí nad jeho dokonalostí. Věcně a zodpovědně (to je ta třetí část) se podívám na jeho schopnosti a možnosti.

Hodně se mluví o nedestruktivních úpravách fotografií – je to moderní téma. Myslím, že někdy je vhodné pracovat skutečně nedestruktivně, jindy je to docela zbytečné. Důležité je možnost nedestruktivních úprav mít. Nemám teď na mysli to, že mohu v případě potřeby posunout racka na obloze kousek jinam nebo dodatečně třeba opravit chybu v textu v obrázku. Někdy nejsou věci tak jednoduché a bude potřeba naučit se s vrstvami v ZPS X pracovat.

Vezměme si například něco takového: Mám tu obrázek, který bych chtěl provést jako monochromatický s tím, že zachovám rozložení tonality, ale bílou budu mapovat na plně sytou vybranou barvu. Představte si třeba, že černobílý obrázek tisknu na barevný papír, třeba na zelený. Toto je původní obrázek.

screenshot-2016-10-06-23-35-01

Pro přemapování do zelené lze jednoduše použít postup: zduplikovat základní vrstvu a na ni aplikovat efekt Barevné tónování s vybranou zelenou barvou, jak ukazuje obrázek.

screenshot-2016-10-06-23-36-50

Pokud budu chtít změnit zelenou na červenou, budu muset postup zopakovat. To je destruktivní postup. Jde to jinak? Obvykle jdou věci udělat i jinak a jde to i nedestruktivně.

screenshot-2016-10-06-23-54-05

Na obrázku vidíte několik nových vrstev: trojím zkopírováním se vytvořily vrstvy, které jsem použil pro zobrazení jednotlivých kanálů R, G a B, každý v jeho vlastní barvě. Tyto tři vrstvy jsou podloženy černě vyplněnou vrstvou. Nahoře je přidána ještě černobílá kopie původního obrázku. Toto je základ, ve kterém můžete nyní velmi jednoduše úpravou krytí vrstev R, G a B namíchat v podstatě libovolnou barvu. Horní vrstva, „černobílá“, slouží k případnému zesvětlení výsledného obrázku.

screenshot-2016-10-06-23-54-20

screenshot-2016-10-06-23-55-23

Kdykoli můžete takovýto obrázek otevřít a změnou krytí vrstev R, G a B ladit obrázek do jiného odstínu, navíc můžete upravovat i jeho světlost. Že je to složité? Zatím možná ano, ale až přijdou vrstvy úprav, bude to jednodušší.

Podrobně tento postup a desítky dalších uvedu v kurzu, který ukáže možnost používání vrstev v ZPS X. Bližší informace najdete zde nebo na fotograficky.guru.

Vzpomeňte si na Paradox šimpanze a buďte nedestruktivní.

Komentáře ke článku

@ 2018 Pavel Kristián ml.