Nové označení, nové funkce a nový obchodní model. Protože nejsem ani marketér, ani obchodník, budu se věnovat pouze novým funkcím a musím říci, že nová verze Zoner Photo Studia jich obsahuje poměrně dost.

V dnešní době, kdy jsou televizní stanice schopny působit na diváka perlami jako: Na dnešní večer vám přinášíme premiéru megafilmu Kristián se skvělým Oldřichem Novým…, by se jistě hodilo několik nadšených slov na adresu Zoner Photo Studia X. Rád je přenechám jiným a docela se těším, s čím přijdou po nadšení, které u nich vyvolala loňská verze 18, jež mne nechávala spíše chladným. U verze Zoner Photo Studio X se naopak docela těším na to, až do hloubky prozkoumám možnosti, které tato verze přináší.

Předpokládám, že hodně diskuze rozdmýchá asi nejvýznamnější zásah do úpravy fotografií, který se v několika posledních letech v Zoner Photo Studiu odehrál. Vývojáři vyslyšeli hlasy „uživatelů“ a přidali do modulu Editor vrstvy. Tedy už nikoli jednu dočasnou pracovní vrstvu, ale skutečné vrstvy, které umožní výrazně rozšířit možnosti Editoru.

_d759776

screenshot-2016-09-19-15-43-05

Na vrstvy lze aplikovat masky a s jejich pomocí některé úpravy nebo části obrazu skrývat a otevírat tak pohled na obsah nižších vrstev. Vrstvy lze mezi sebou prolínat a je možné upravovat i jejich krytí. Zůstává možnost pracovat s výběry. Uživatelé tak dostávají do rukou skutečně velmi mocný nástroj na pokročilé úpravy jak jedné fotografie, tak samozřejmě montáže několika různých snímků.

Tato změna, kterou považuji za rozhodné vykročení Zoner Photo Studia X mezi skutečně výkonné grafické editory, s sebou samozřejmě přináší věci, které budou muset uživatelé přijmout. To je i důvod toho, proč jsem napsal o dva odstavce výše slovo uživatelů do uvozovek. Především se objevuje nový formát – snímky s vrstvami se ukládají do proprietárních souborů s příponou *.zps. Tyto soubory je možné otevřít pouze v nové verzi Zoner Photo Studia, nejsou přenositelné do nižších verzí programu a nejsou samozřejmě čitelné v žádné jiné aplikaci. Toto ale není nic mimořádného, stejně funguje i naprostá většina ostatních aplikací. Tyto soubory je však samozřejmě možné uložit v podobě některého standardního bitmapového formátu, např. jpg, tif nebo png. Ve výsledku tak budete mít dvě verze souboru: ve formátu *.zps s jednotlivými vrstvami a maskami pro pozdější případné úpravy a obraz se sloučenými vrstvami ve formátu, ve kterém ho můžete sdílet nebo třeba zobrazit na webu.

Druhou věcí je velikost těchto datových souborů: Pokud jste doteď pracovali se soubory v jednotkách nebo desítkách megabajtů, vezměte na vědomí, že se posouváte o řád výše: na desítky až stovky MB. S každou vrstvou se velikost uloženého souboru výrazně zvětší. S tím souvisí i nároky na úložný prostor na disku a samozřejmě i na výkon vašeho počítače.

Třetí věcí, kterou budou muset uživatelé přijmout, je poněkud jiná filozofie práce při úpravách fotografií. Je možné, že pro řadu fotografů bude práce s vrstvami přesahovat jejich potřeby nebo schopnosti. V tomto je ale místo na naši pomocnou ruku: budeme vám přinášet ukázky práce s vrstvami formou kurzů, návodů a školení.

Naopak za vítanou novinku pro řadu uživatelů, kteří pracují s RAWy, považuji zdokonalenou možnost oříznutí snímků včetně natočení navíc doplněnou i o několik nástrojů pro srovnání horizontu, vertikál a kolinearity svislic. Protože se pracuje se soubory RAW, jsou samozřejmě tyto úpravy nedestruktivní a lze je – v modulu Vyvolat – pozměnit.

screenshot-2016-09-19-14-49-41

(Jenom na okraj – v obrázku je malý chyták, mám na mysli postup, ne obsah fotografie, vyzkoušejte a asi na to rychle přijdete.)

Bylo by možné se zmínit i o vylepšené funkci Přechodový filtr, ale zajímavých novinek a vylepšení je řada, je mezi nimi i rozšířená možnost přípravy vlastních fotoknih, kalendářů nebo montáží, a budeme se jim postupně věnovat.

První představení Zoner Photo Studia X proběhne při živém vysílání, které začíná pravidelně pořádat vydavatelství Zoner Press pod hlavičkou GURU živě. Pokud máte zájem toto vysílání sledovat přihlaste se na https://fotograficky.guru/live.

0 komentáře

Napsat komentář

Chcete se přidat do diskuze?
Neváhejte přispět.

Napsat komentář