Ráno jsem napsal, že se chystám fotografovat plavání – jak to dopadlo? Fotografoval jsem a zaměřil se tentokrát na různé detailní situace. Výhodou fotografování na celé řadě sportovních událostí, které probíhají v našem okolí, je to, že je často možné se dohodnout s organizátory a získat povolení fotografovat (akreditaci). Pak se můžete dostat blíže než normální smrtelníci nebo fotografovat z míst, která nejsou běžně přístupná.
Zaměřil jsem se na starty, protože na rozdíl od loňského roku jsem se mohl fotografovat přímo od bazénu a tím se mi podařilo omezit okolí a zaznamenat detaily z podhledu (což je můj oblíbený úhel pohledu i v jiných případech).
Pohled zblízka a použití velmi širokoúhlého objektivu umožní zajímavé záběry toho, co se děje v bazénu.
Bazén, který má jednu stěnu celou prosklenou, nabízel díky občasnému problesknutí přímého slunečního světla zajímavé velmi prosvětlené ostrůvky. Díky tomu, jak v takové situaci vidí fotoaparát ve srovnání s lidským okem, je možné pořídit fotografie, které se rozložením tonality nepodobají tomu, co člověk přímo na scéně vidí. Abyste toho mohli využít, je potřeba o těchto rozdílech vědět.
Problémem takového fotografování je samozřejmě světlo, kterého nebývá moc. Je potřeba počítat s tím, že se bude fotografovat s velmi krátkými expozičními časy a bude potřeba vysoká hodnota citlivosti ISO. Vysoká v tomto případě znamená skutečně vysoká, v některých případech to bylo také třeba 12 800.
Dva z následujících snímků jsou pořízeny objektivem 200-500 mm (z toho jeden na plných 500 mm) a jeden je fotografovaný s ohniskovou vzdáleností 24 mm (24-70 mm objektiv) – jistě poznáte, co je fotografováno čím.
Napsat komentář
Chcete se přidat do diskuze?Neváhejte přispět.