V rámci prvního ročníku Fotografování I jsou připraveny dva kurzy pro začátečníky, které jsou obsahově velmi podobné, ale vzájemně se liší úrovní fotografické techniky, kterou účastníci používají: kurz F1 určený pro majitele jednoduchých kompaktních fotoaparátů, které využívají především automatické nebo poloautomatické přednastavené scénické (nebo kreativní) režimy, a kurz F2 určený pro majitele pokročilých fotoaparátů (kompaktů, zrcadlovek a bezzrcadlovek), které dovolují v plném rozsahu pracovat s vlastním nastavením expozičních i měřicích režimů.
Pro mimobrněnské zájemce nebo zájemce, kteří nemohou navštěvovat prezenční studium, bude na www.pakpak.cz připravena i forma dálkového studia (kurz F3) v podobě živého vysílání, které bude možné sledovat na webu.
Fotografování I
Verze kurzu:
F1 – Jednoduché kompaktní fotoaparáty
F2 – Pokročilé kompakty, zrcadlovky a bezzrcadlovky
F3 – Forma dálkového studia
Úroveň: Fotografové začátečníci
Prezenční forma kurzu je rozdělena podle úrovně fotografické techniky. Kurz F1 je určen pro majitele jednoduchých kompaktů, případně pro úplné začátečníky ve fotografii. Kurz F2 se zaměřuje na majitele pokročilých fotoaparátů, ať již kompaktních fotoaparátů nebo různých úrovní zrcadlovek a bezzrcadlovek, a je vhodný pro začínající fotografy, fotografy, kteří přecházejí na digitální techniku, nebo pro ty, kteří si chtějí doplnit a rozšířit své znalosti a dovednosti při použití fotoaparátu. U kurzu F3 (dálková forma studia) se úroveň fotografické techniky nerozlišuje.
Obsah kurzu se zaměřuje na základní informace, které by každý fotograf měl znát, a na praktické zvládnutí práce s fotoaparáty v různých podmínkách.
Součástí kurzu je i přiměřený rozsah informací o vývoji a historii fotografie, ale hlavní důraz je v kurzu kladen na vhodné nastavení fotoaparátu a jeho praktické ovládání – správné použití fotoaparátu v různých podmínkách a poznání a pochopení jak omezení, tak i možností konkrétní fotografické techniky.
Účastníci kurzu se v potřebném rozsahu seznámí s obecnými principy fotografování, jako jsou vlastnosti světla (přirozeného i umělého), získají informace o základech expozice (expoziční trojúhelník) a poznají celou řadou důležitých pojmů a postupů, jakými jsou např. barevná teplota světla a vyvážení bílé), možnosti zaznamenání (nebo omezení) pohybu, způsoby měření expozice, vhodnými postupy při ostření nebo využívání různých režimů snímání, které nabízejí jejich vlastní fotoaparáty.
Cílem teoretických lekcí a praktických cvičení je naučit účastníky bezpečně zvládat nejrůznější fotografické příležitosti a fotografovat v různých podmínkách. V rámci kurzu jsou zahrnuta praktická cvičení zaměřená na základy fotografování portrétu, krajinářskou fotografii, street fotografii, fotografování pohybu, zátiší a fotografii detailu. V omezeném rozsahu je zařazeno i použití blesku nebo fotografování s využitím umělého světla.
Zejména v praktických cvičeních je pozornost věnována i kompozici ve fotografii, a to jak na ukázkách známých a významných fotografů, tak i na rozborech vlastních fotografií účastníků kurzu.
Součástí kurzu jsou i základní lekce zpracování fotografií. Jako aplikace bude použit program Zoner Photo Studio ve verzi 17 a ve verzi X. Účastníci kurzu se seznámí se základy správy souborů, což zahrnuje organizaci fotografií na počítači, práci s informacemi, vyhledávání, třídění a některé další operace. Zahrnuty jsou i základní úpravy snímků pořízené ve formátu JPG.
Jako podpora výuky jsou pro zájemce připraveny na www.pakpak.cz jednak odborné články a současně i podrobné kurzy ve formě komentovaných videoukázek.
Podrobný rozpis kurzu
Kurz F1 – pro majitele malých kompaktů a začátečníky
Kurz F2 – pro majitele pokročilých kompaktů, zrcadlovek a bezzrcadlovek
Pro oba kurzy F1 a F2
Termín: říjen 2018 až květen 2019
Prezenční výuka v rámci programu Celoživotního vzdělávání, Universita třetího věku, VUT.
1 200 Kč, asi 30 lekcí, každá v délce 2 x 50 min.
Kurz F3 (bez ohledu na fotografickou techniku)
Termín: říjen 2018 až květen 2019
Dálkové studium organizované na www.pakpak.cz.
2 000 Kč, asi 20 lekcí živého vysílání v délce 50 min., po odvysílání dostupné kdykoli a odkudkoli ve formě video záznamu na webu.
Studijní materiály (***) – video návody a postupy doplňující a rozšiřující výukové lekce určené pro prezenční i dálkové studium, celkový rozsah cca 15 hodin. 1 500 Kč. Dostupné po zakoupení na www.pakpak.cz ve formě videoukázek s přístupem kdykoli a odkudkoli prostřednictvím webu.
Přehled lekcí (předběžně)
1. Úvod, stručná historie fotografie, žánry, ukázky, projekt
2. Fotoaparát a další vybavení, co je a co není důležité (***)
3. Základní nastavení fotoaparátu, menu, formáty, rozlišení (***)
4. Světlo a jeho vlastnosti, barvy, vyvážení bílé (***)
5. Základy expozice: Expoziční hodnota, expoziční trojúhelník, správná expozice (***)
6. Měření expozice, expoziční a scénické režimy (***)
7. Ostrost a ostření, režimy ostření (***)
8. Fotografování 1: Objekt u okna/při umělém světle (***)
9. Objektivy: Rozdělení, vlastnosti (***)
10. Fotografování 2: Jednoduché zátiší (***)
11. Expozice: Korekce, vysoký dynamický rozsah, bracketing (***)
12. Fotografování 3: Street fotografie
13. Diskuze ke snímkům – konzultace a posouzení
14. Ostření: Hloubka ostrosti (***)
15. Kompozice: Základy, formát, zarámování, vyplnění, vyvážení (***)
16. Zoner Photo Studio: Přehled, základy, moduly (***)
17. Kompozice: Kontrast, barvy, opakování, vzor (***)
18. Fotografování4: Detail a makro (***)
19. Fotografování 5: Architektura (***)
20. Zoner Photo Studio: Organizace, import, katalog, klíčová slova (***)
21. Fotografování 6: Portrét v přirozeném světle (***)
22. Diskuze ke snímkům – konzultace a posouzení
23. Fotografování 7: Pohyb – zmrazení, rozmazání, panning (***)
24. Zoner Photo Studio: Základní úpravy (***)
25. Fotografování 8: Výlet, panorama (***)
26. Zoner Photo Studio: Panorama, skládání snímků (***)
27. Blesk a umělé světlo (***)
28. Fotografování 9: ZOO, zvířata, domácí mazlíčci (***)
29. Diskuze ke snímkům – konzultace a posouzení
30. Černobílá fotografie: Fotografování, úprava v Zoner Photo Studiu (***)
31. Příprava fotografie pro web a pro tisk (***)
32. Závěr: Hodnocení fotografií, projekt
U prezenčních kurzů fotografování volte raději formu přihlášení na rektorátu VUT, Univerzita třetího věku, Institut celoživotního vzdělávání, VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ. V případě použití zde uvedeného formuláře bude vaše žádost předána přímo rektorátu VUT. Přihlašovací formulář ke kurzům najdete na stránce předběžné přihlášky. Můžete zaškrtnout i více možností – pokud je vám např. jedno, zda se výuky zúčastníte v pondělí odpoledne nebo ve středu dopoledne, případně využijete formu dálkového studia. Studijní materiály jsou společné a budou zveřejňovány postupně podle harmonogramu výuky. Je samozřejmě možná i kombinace prezenčního a dálkového studia, což může být vhodné pro někoho, kdo počítá s delší nepřítomností. Ceny kurzů i studijních materiálů jsou pro zájemce stanoveny na nejnižší možné hodnotě a v podstatě odpovídají ceně jiných jednodenních kurzů.
Po zaslání přihlášky obdržíte v průběhu několika dnů potvrzení e-mailem na adresu, kterou jste uvedli v přihlášce. Pro dotazy používejte komentáře pod tímto článkem. V případě prezenčních kurzů vás bude kontaktovat Univerzita třetího věku, Institut celoživotního vzdělávání VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ. U dálkových kurzů to bude prostřednictví www.pakpak.cz.
Termín pro přihlášení je nejpozději do 30. 4. 2018!
Napsat komentář
Chcete se přidat do diskuze?Neváhejte přispět.